Preferencyjne kredyty ze środków UE na poprawę efektywności energetycznej w budynkach
Poza klasycznym „kredytem z premią BGK” na rynku funkcjonują oferty kredytowania inwestycji poprawiających efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe) w postaci tzw. pożyczek termomodernizacyjnych których koszty dotowane są ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Regulaminy finansowania inwestycji wymagają aby minimalna oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej wynosiła 25%, ale szczególnie premiowane są inwestycje, w których oszczędności przekroczą 60%.
Zakres działań objętych tą formą finansowania obejmuje w szczególności:
- Termomodernizację bryły budynku (docieplenie przegród zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej)
- Remont i wymianę systemu grzewczego budynku - ogrzewanie i ciepła woda
- Montaż oświetlenia energooszczędnego wraz z systemem sterowania
- Przebudowę wentylacji i klimatyzacji
- Montaż instalacji OZE (solarów słonecznych i paneli fotowoltaicznych)
- Wyposażenie budynku w system zarządzania energią oraz urządzenia pomiarowe
Finansowanie inwestycji składa się z dwóch części:
- Kredytu inwestycyjnego na standardowych warunkach (już od 12% wartości inwestycji)
- Dotowany kredyt preferencyjny oprocentowany od 0% do ok. 0,9% (do 90% wartości inwestycji)
W porównaniu do klasycznego kredytu z premią termomodernizacyjną BGK ta nowa forma finansowania pozwala na zmniejszenie całkowitych kosztów finansowania inwestycji, szczególnie w przypadku długoletnich umów kredytowych. Inaczej mówiąc - preferencyjny kredyt może być tańszym sposobem na sfinansowanie inwestycji niż kredyt inwestycyjny z premią.
Warunkiem koniecznym do ubiegania się o tą formę finansowania inwestycji jest osiągnięcie oszczędności energii na poziomie min. 25% potwierdzoną wykonanym audytem energetycznym, czyli więcej niż dla dużej części budynków korzystających ze wsparcia z BGK.
Pozytywnym jest sam fakt pojawienia się alternatywnej formy finansowania inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków, co pozwala na lepsze dopasowanie finansowania dla konkretnego inwestora.
Na dzień dzisiejszy takie produkty posiadają w swojej ofercie banki:
Pomorskie Centrum Termomodernizacji oferuje opracowanie wymaganego i weryfikowanego przez obydwa banki audytu energetycznego wraz z dodatkowymi obowiązkowymi dodatkami, np. efektem ekologicznym. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących możliwego wsparcia prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.